Afskedigelser
2.10.2025
af
Casper Ravnsted-Larsen
Foto: Imago/Ritzau Scanpix
De mange Djøf-medlemmer, der i disse uger bliver bedt om at pakke skrivebordet sammen hos Novo Nordisk, søger særligt råd om opsigelsesvilkår, fortæller Djøfs juridiske chef.
Den nyere danmarkshistories største fyringsrunde er i gang. Og det er særligt stabs- og støttefunktionerne i Novo Nordisk, der må holde for, har selskabet meddelt.
Således har Djøf da også allerede modtaget omkring 100 henvendelser fra medlemmer, der er blevet sagt op i løbet af de seneste par uger, fortæller juridisk chef i Djøf Kia Philip Dollerschell.
Men hun forventer ikke, at Djøf har hørt fra de sidste endnu.
”Vi kender endnu ikke det endelige omfang,” siger hun.
”Det er en stor omgang, der rammer den enkelte hårdt – men situationen påvirker selvfølgelig også de kolleger, som sidder tilbage og skal få en ny hverdag til at fungere.”
Kia Philip Dollerschell fortæller desuden, at Djøf-medlemmerne, der henvender sig, opfatter situationen hos Novo Nordisk lige nu som ”kaotisk og uigennemsigtig”.
”Der er ikke klare meldinger på rækkefølgen af afdelinger, som berøres, og det er svært at håndtere, fordi det skaber usikkerhed og tvivl,” forklarer hun.
Den kritik har Djøfbladet forelagt for Novo Nordisk, hvis presseafdeling har sendt et skriftligt svar:
”Som vi sagde den 10. september, forventer vi omkring 5.000 afskedigelser i Danmark. Af respekt for de involverede medarbejdere ønsker vi ikke at dele yderligere detaljer. Denne proces tager tid, og vores højeste prioritet er at støtte vores medarbejdere.”
Fyringsrunden kommer efter nogle år, hvor Novo Nordisk på kort tid fik stor succes med Wegovy og Ozempic og endte som Europas mest værdifulde selskab med stor medarbejdervækst til følge. I 2024 var Novo Nordisk fx den største private arbejdsplads for Djøf-medlemmer.
Ledige stillinger
Men konkurrenter, kopiprodukter og amerikansk politik fik tidligere i år aktiekursen til at dykke. Og i sommer blev topchef Lars Fruergaard Jørgensen skiftet ud med Mike Doustdar, der har sat gang i fyringerne for at spare på omkostningerne.
I alt fyrer Novo Nordisk 9.000 ansatte globalt. Det svarer til cirka 11% af Novo Nordisks samlede arbejdsstyrke, der omtrentligt tæller 78.400 medarbejdere. Cirka 5.000 fyringer skal findes i Danmark.
Efter at Novo Nordisk for et par uger siden begyndte at fyre ansatte, er det bl.a. kommet frem, at en del medarbejdere bliver tilbudt at blive i virksomheden, men i en anden rolle eller med lønnedgang til følge.
Besparelserne skal hjælpe Novo Nordisk til at spare omkring 8 mia. kr. årligt. Men først til næste år, fordi man i Novo Nordisk i år er nødt til at medregne de omkostninger, der er forbundet med at fyre så mange ansatte.
Kia Philip Dollerschell fortæller, at de fleste af de Djøf-medlemmer, der henvender sig, har brug for juridisk rådgivning i forbindelse med de aftrædelsesaftaler, de skal lave med Novo Nordisk. Djøf skal sikre, at aftalerne stiller de fyrede godt, siger hun.
”Det er generelt vores opfattelse, at det er tilfældet, men det er en konkret vurdering, som afhænger af mange individuelle forhold – og derfor er det vigtigt, at vi har samtalerne med vores medlemmer.”
Kilder: Reuters og Fagbladet 3F
”Vores umiddelbare vurdering er, at de fratrædelsesaftaler, Novo Nordisk tilbyder, holder sig inden for de gældende regler. Men vi holder skarpt øje med, at alle regler og love bliver overholdt. Der kan være en række omstændigheder, hvis man fx er gravid, på barsel eller er ansat på særlige vilkår, der kræver ekstra opmærksomhed,” lyder det.
Den juridiske chef bemærker i øvrigt, at fyringsrunden falder sammen med en række andre fyringsrunder i både den private og den offentlige sektor. Hun opfordrer alle djøfere til at søge juridisk rådgivning, hvis de er berørte.
Gert Nielsen, karrierechef i Djøf, glæder sig over, at det danske arbejdsmarked generelt set giver fyrede medarbejdere gode muligheder. Også dem fra Novo Nordisk.
”Der er et stærkt arbejdsmarked i Danmark med stor efterspørgsel på kompetent arbejdskraft. Så vi håber og forventer, at alle opsagte hurtigt kommer i job igen,” siger han og bemærker, at Djøf allerede har stablet flere arrangementer på benene, der kan hjælpe de fyrede.