Mental sundhed

Selv en smule motion kan forebygge alvorlig stress

3.11.2026

af

Foto af løbende person ved havnefronten i København

Foto: Maridav/Shutterstock

Helt ned til få minutters fysisk aktivitet kan mindske risikoen for stress, viser ny forskning. Cheferne bør tage det alvorligt og selv gå i front, når det gælder bevægelse i arbejdstiden, siger forskeren bag.

En rask ’walk and talk’, to gange fem minutters pausegymnastik og trapperne i stedet for elevatoren. Mere skal der ikke til.

En halv times aktivitet om dagen sænker risikoen for alvorlig stress med 26%, når man sammenligner med folk, der ikke bevæger sig. Det viser et nyt studie fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).

Faktisk er der allerede en lille, men målbar gevinst ved bare to minutters daglig fysisk aktivitet.

Det fortæller forskeren bag studiet, professor Lars Louis Andersen fra NFA.

Lars Louis Andersen er for øvrigt lettere forpustet under interviewet, fordi han klarer det gående.

Han peger på djøf-arbejdspladser som ét af de steder, hvor man kan have særlig gavn af at tænke motion ind i arbejdsdagen, fordi mange sidder foran en skærm eller i et mødelokale det meste af dagen.

“Det er bare med at komme i gang, for forskningen er solid. Motion har en positiv effekt – også når det gælder stress,” siger han.

En meget vigtig målgruppe

De 74.715 deltagere i studiet blev fulgt i otte år. Ingen havde ved studiets start en stressdiagnose eller havde haft det tidligere. I løbet af de otte år fik 533 en klinisk diagnose relateret til alvorlig stress.

Og her kunne forskerne så konstatere, at selv en smule moderat til intens bevægelse havde en forebyggende effekt.

Lars Louis Andersen mener, der er en stor sandsynlighed for, at motionen også har hjulpet andre stressramte og måske endda var medvirkende til, at de netop ikke nåede så langt ud.

Derfor er det en rigtig vigtig målgruppe, siger han.

”For dem, der ’kun’ er pressede eller i risikozonen, kan moderat motion være en vigtig brik. Det er langt bedre at forebygge end at behandle.”

Derfor er det oplagt at tænke bevægelse ind i arbejdsdagen.

ANNONCE

Konkrete råd til bevægelse på arbejdspladsen

  • Erstat stillesiddende møder mellem to-tre personer med gående møder.
  • Tag trapperne i stedet for elevatoren.
  • Tag cyklen eller gå til arbejdet, hvis det kan lade sig gøre i praksis.
  • Indfør aktive pauser med fælles småøvelser, fx med træningselastikker.
  • Lad topledelsen gå først, og udnævn ambassadører i organisationen for at sikre, at bevægelse bliver en del af arbejdskulturen.

Kilde: Professor Lars Louis Andersen, NFA

Det skal komme fra toppen

Det behøver ikke koste arbejdspladsen andet end et ekstra fokus, men der er markante gevinster ved at tænke motion ind som en integreret del af arbejdskulturen, siger han.

Og han tager sin egen medicin.

”Hvis ikke vi skal sidde og kigge powerpoints, holder vi for det meste gående møder. Det betyder, at jeg sagtens kan akkumulere 15.000 skridt i rask gang på en arbejdsdag.”

Men det kræver en indsats – og ikke kun hos den enkelte. Det handler om kultur. Og det handler om prioritering fra arbejdspladsens side. Derfor er det vigtigt med ambassadører på arbejdspladsen. Ikke mindst i toppen, siger Lars Louis Andersen.

”På den måde kan det sprede sig som ringe i vandet ned gennem organisationen. For er det op til den enkeltes motivation, er det næsten sikkert, at det løber ud i sandet.”

Bevægelse er realistisk i en ellers travl hverdag. Også for dem, der normalt ikke har motion i kalenderen, siger Lars Louis Andersen.

Ifølge deres studie blev den største effekt på stress fundet fra to minutter og op til omkring 30 minutters daglig fysisk aktivitet.

”Så hvis du går fra 0 til 30 minutters bevægelse om dagen, får du rigtig meget ud af det. Men hvis du går fra 30 til 60, får du kun lidt ekstra ud af det.”

Og motionen behøver ikke være højintens.

”Hvis du lægger så hårdt ud, at du næsten er ved at kaste op af udmattelse, får du en dårlig oplevelse, og det kan skræmme mange væk,” siger Lars Louis Andersen.

Så det er fint med en hurtig trappetur og en gåtur i rask trav.

Men motion er ikke en 100% løsning mod stress, og derfor skal der også sættes ind på andre fronter, understreger han.

”En halv times aktivitet om dagen mindsker risikoen for stress med omkring 26%. Det mindsker, men fjerner altså ikke risikoen. Så man er nødt til at forebygge det, der forårsager stressen.”

Men bevægelse er en effektfuld og lavthængende frugt, som det vil være mere end dumt ikke at plukke, siger han.

Om studiet

  • Professor Lars Louis Andersen fra DFA står bag studiet sammen med forskere fra University of Valencia, University of Chile og Public University of Narvarra.
  • Studiet bygger på data fra 74.715 briter i alderen 40-69 år.
  • Deltagerne blev fulgt over en periode på otte år.
  • Cirka 30 minutters daglig fysisk aktivitet er forbundet med cirka 26% lavere risiko for alvorlig stress, end hvis man ikke bevæger sig.
  • Allerede omkring to minutters daglig fysisk aktivitet giver lavere risiko for alvorlig stress. Forskellen er lille, men statistisk signifikant.
  • Den største gevinst ses ved op til 30 minutters daglig aktivitet.
  • Selv om studiet ikke bygger på danske data, vurderer Lars Louis Andersen, at resultaterne også er relevante i dansk sammenhæng.

Kommentarer