Internationale studerende
24.9.2025
af
Casper Ravnsted-Larsen
PR-foto: Kasper Løjtved/Djøf
Formand Sara Vergo anerkender problemet med studerende fra Bangladesh, men advarer mod at skrue generelt ned for internationale studerende.
Der er åbenlyst et problem, der skal løses.
Men det må helst ikke blive en løftestang for andre politiske dagsordener, lyder Djøf-formand Sara Vergos reaktion på den eskalerende sag om studerende fra Bangladesh på danske universiteter.
"Der er ingen tvivl om, at der er et problem her, som man skal have dæmmet op for og løst," siger hun.
Men hun advarer samtidig mod at bruge sagen som grund til at skrue generelt ned for antallet af internationale studerende.
Især RUC er kommet i søgelyset, og sagen har udviklet sig til politisk sprængstof, efter at det kom frem, at hver sjette nyoptagne kandidatstuderende på RUC i 2024 kom fra Bangladesh. På Socialdemokratiets kongres kaldte statsminister Mette Frederiksen det tal så voldsomt, at "man tror, det er løgn."
I 2024 kom knap 2.800 borgere fra Nepal og Bangladesh til Danmark med studietilladelse. Særligt RUC har oplevet en eksplosiv stigning, men alle danske universiteter kender til fænomenet. Fx steg antallet af optagne studerende fra Bangladesh fra 38 i 2020 til 244 i 2024 på SDU.
Ledige stillinger
Dertil kommer, at blot 29% af bangladeshiske studerende på Science-fakultetet på KU bestod første år i 2024, mens det samlede tal for alle selvbetalende studerende var 62%.
Sara Vergo understreger, at løsningen kræver samarbejde mellem politikerne og universiteterne.
"Det skal løses i samarbejde mellem politikerne, som lovgiver om det danske arbejdsmarked, og universiteterne, som står for optag og løbende vurdering af de studerendes faglige niveau," siger hun.
Men Djøf-formanden advarer mod at lade sagen blive til generel udlændingeskepsis i det politiske lag.
"Det er meget vigtigt, at vi ikke bruger den her ærgerlige sag som grund til at skrue ned generelt for internationale studerende. Vi skal byde dem velkommen, som er kvalificerede og faktisk vil hertil for at studere."
For Sara Vergo handler det i bund og grund om Danmarks behov for kvalificeret arbejdskraft.
"De studerende og kandidater er med til at gøre vores samfund rigere og bidrage til den eftertragtede akademiske arbejdskraft, som i tiltagende grad bliver en mangelvare blandt danske virksomheder," forklarer hun.
Hun understreger, at indsatsen også skal gå på at fastholde de kvalificerede internationale studerende efter endt uddannelse:
"Det er også dem, vi skal gøre en stor indsats for at fastholde på et dansk arbejdsmarked, hvor de kan få job med udgangspunkt i de grader, de har opnået på danske universiteter."
Regeringen har allerede varslet nye tiltag, herunder skærpelse af adgangskrav og bedre kontrol af uddannelsesdokumenter. RUC har lukket kandidatuddannelsen Business Administration and Leadership, hvor problemet var særligt stort, og bestyrelsesformanden er trådt tilbage.