Loading component...

"Jeg vil gerne planlægge min senkarriere og pensionering på en god måde, så det er mig selv, der mestendels bestemmer. Så hvordan gør jeg det bedst?"

Loading component...

Loading component...

En god overgang handler ikke kun om, hvem der skal tage over – men også om, hvordan du bedst klæder dit team og/eller din afløser på, og hvordan I løbende justerer. Måske skal noget dokumenteres, andet samles op, og nogle opgaver gradvist flyttes videre. Et klart og åbent forløb skaber tryghed – både for dig og dem, du arbejder sammen med. Det øger chancen for, at du kan stoppe på et tidspunkt, der føles helt rigtigt.

Kodeordet er, at du selv tager initiativet i god tid – så din leder eller dit hus ikke pludselig bringer emnet op ud af det blå.

Til sidst et vigtigt råd: Orientér dig også om, hvordan netop dit hus håndterer senkarriere og pensionering. Måske findes der allerede gode retningslinjer, tilbud eller praksisser, som du med fordel kan læne dig op ad.

Har du brug for sparring – det kunne være om dine muligheder, roller, timingen eller hvordan du bedst tager hul på snakken – kan du altid tage en samtale med mig og mine karrierekonsulent-kolleger i Djøf. Vi står klar til at rådgive og sparre med dig om senkarrieren.

Med venlig hilsen
Frederik Iuel, chefkonsulent, Djøf

Loading component...

Loading component...