Satire

Mand, der hader storrumskontorer, får hukommelsen tilbage

9.9.2024

af

Opstillet arkivfoto, hvor en mand i 60'erne står og smiler lidt for sig, måske fordi han er i gang med at mindes noget

Foto: Kinga/Shutterstock

At alt var bedre i gamle dage, har jurist Svend Poulsen vidst i årtier. Derfor var det en utrolig voldsom oplevelse for ham, da han for nylig pludselig fik adgang til sine reelle minder fra 80’erne.

Et mystisk medicinsk fænomen viste sig i Ankestyrelsen sent tirsdag eftermiddag, da juridisk seniorkonsulent Svend Poulsen – der er kendt som en indædt modstander af storrumskontorer – pludselig fik sin hukommelse tilbage og huskede, hvordan det i virkeligheden var at sidde på et enkeltmandskontor som ung fuldmægtig.

“Det var jo en celle,” erindrer han overrasket. “Man sad i hver sit lumre indelukke med ansvaret for tre paragraffer i lovgivningen og et vindue, der ikke kunne åbnes.”

“Det eneste menneske, man mødte, var kontorchefen, der en gang imellem stak hovedet ind og sagde: ’Hvordan går det, Pedersen? Skriver vi nogle paragraffer?’”

Poulsen mindes pludselig, hvordan man ofte kunne arbejde i månedsvis på en sag for så at opdage, at en anden fuldmægtig tre døre nede havde arbejdet på den samme, bare i modsat retning.

“Engang fandt vi en medarbejder, ingen vidste hvem var, for enden af en gang. Han var blevet glemt i en omstrukturering i midt-80'erne. Og siden havde ingen snakket med ham. Han arbejdede med Nordisk Ministerråd, så det var jo ikke sådan, at han havde været savnet. Men alligevel.”

“Jeg kan ikke forstå, at jeg troede, jeg savnede det,” siger Poulsen, der i dagene efter det pludselige hukommelsesfænomen er blevet ramt af endnu flere erindringer:

“Kan du huske tiden før e-mail? Det var jo umuligt at få fat på folk. Man lå og ringede frem og tilbage og lagde telefonbeskeder i dagevis for at koordinere noget, der kan klares med to mails i dag. Det første, jeg fik udleveret som ny fuldmægtig, var en orange blok til telefonbeskeder. Den var brugt på en uge. Det var vanvittigt. Hvordan kan jeg have glemt de ting?”

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ledige stillinger

Job
Udlændinge- og Integrationsministeriet
Job
Landbrugs- og Fiskeristyrelsen
Job
Rytmisk musikkonservatorium

Efter en nærmere undersøgelse af fænomenet har Djøfbladet dog konstateret, at denne type selektivt hukommelsestab er et helt almindeligt fænomen.

“Det kommer i flere alvorlighedsgrader,” forklarer professor i hukommelses-teori Jørn Fischer.

“Fra den uskyldige, når du og din kæreste husker tilbage til den første 'dejlige forelskelse', til den totale fortrængning, når Mette Frederiksen taler om tiden under Anker Jørgensen. I særligt alvorlige tilfælde kan fænomenet optræde på samfundsniveau – fx i forbindelse med herrelandsholdets bedrifter, postvæsenets brevudbringning og ikke mindst diskussioner om, hvor godt alting var før mobiltelefoner.”

Professoren mener dog, at fænomenet tjener en vigtig biologisk funktion:

”Ofte kan det være en måde at håndtere en ubehagelig hverdag på. Du sidder på 15. år i Ankestyrelsen og laver fuldstændigt ligegyldige ting, mens din karriere løber ud i sandet. Der er vores hjerner så smarte, at de konkluderer for os: 'Er det i virkeligheden ikke storrummets skyld? Hvis bare jeg havde haft mit eget kontor.'”

Juridisk seniorkonsulent Svend Poulsen nikker genkendende og filosoferende til forskerens forklaringer.

”Gad vide, hvad vi kommer til at savne om 20 år? Dengang man havde de hyggelige snakke med en 50-årig mand i en Minecraft-t-shirt for at få it-support, indtil han blev erstattet af en robot, der kunne fixe alt på 10 sekunder? I dag er det jo en helt hyggelig dans, hvor man først sender en ticket ind og dernæst mærker en stor glæde, når man får hjælp efter en uge eller to og kan komme videre med sit arbejde.”

Kommentarer

Treebeard
7 mdr. siden
Jeg må erklære mig enig med Gandalf. Uanset hvad den enkelte måtte mene om storrumskontorer, så klæder det ikke Djøf at forholde sig til emnet (som fylder meget hos mange medarbejdere rundt omkring) ved at gøre nar af problemet. Samtidig er det heller ikke noget validt argument, at man hiver en enkelt undersøgelse eller to op af den spidse troldmandshat eller af vadsækken. Et seriøst argument ville vel ret beset bedst kunne opbygges ved at lave en systematisk litteraturgennemgang af, hvilke undersøgelser der faktisk foreligger og i hvilken retning konklusionerne peger samlet set. Og selv ved en sådan grundig gennemgang er vi nok nødt til er erkende, at storrumskonterer ER en belastning for en del medarbejdere, Tilbage til den anekdotiske tilgang. - Jeg har igennem årene siddet i såvel storrumskontorer som en- og tomandskontorer. Jeg hørte til dem som, imens jeg sad i storrumskontorer, mente at jeg faktisk egnede mig ganske godt til det. Jeg kom nemlig fra et noget ensomt og fejlslagent job, hvor jeg sad i et enmandskontor og mistrivedes en smule. Så jeg nød godt at det sociale og mente godt jeg kunne bevare fokus trods forstyrrelser. Da jeg så kom i et mindre storkontor, hvor vi var delt op i sektioner, så det reelt føltes som om man kun sad 3-4 personer sammen, så opdagede jeg hurtigt, hvor meget min effektivitet steg og hvor meget mindre træt jeg var når jeg kom hjem. - Næsten skræmmende at opdage efter en årrække, hvor jeg havde vænnet mig til støjen og lært at lukke den ude. P.t. sidder jeg på tomandskontor, og det passer mig ganske glimrende. Jeg har enkelte kollegaer, der har valgt at sidde op til fire personer sammen, da de har et opgavefællesskab. - Alt i alt har jeg aldrig før været på en arbejdsplads, hvor alle faktisk trives med deres kontorplads. Den oplevelse har jeg først mødt nu, hvor ingen sidder mere end fire personer sammen. Mon ikke anekdoten fra de forfærdelige 80'ere mere handler om arbejdskultur, hierarkier mv. - I dag oplever jeg mest åbne døre, hvor man faktisk taler med dem, der sidder på de andre kontorer...Men jeg arbejder selvfølgelig heller ikke i en Styrelse, så måske er jeg ikke så'en ægte Djøf'er...
Lars Bo Langsted
7 mdr. siden
2 mands kontorer var en fin opfindelse. Jeg erindrer fra begyndelsen af 80-erne i Justitsministeriet, hvordan vi blev "parret" først med en fuldmægtig med nogen anciennitet og dernæst hvordan vi mere frit kunne ordne os. Det blev til både hyggelige, romantiske og indimellem hyle sjove timer. Glemte jeg at sige, at vi også fik en masse arbejde fra hånden!