Bedst over 60

Derfor droppede Anja pensionsplanerne

3.1.2023

af

Foto: Mads Teglers

Da arbejdsopgaverne var ved at tage pusten fra hende, begyndte Anja Svane Breum at fundere over, hvornår hun kunne forlade arbejdsmarkedet. Hun endte dog med at gøre noget helt andet.

Som 60-årig begyndte Anja Svane Breum at overveje, hvornår hun kunne gå på pension. Men i stedet for at sætte sig ind i regler og udregninger for at finde det optimale tidspunkt til at forlade arbejdsmarkedet begyndte hun at kigge sig om efter et nyt job.

Hun var sådan set glad nok for kollegerne og ledelsen i Københavns Kommune, hvor hun arbejdede som jurist. Der var bare noget med mængden og sammensætningen af opgaver, som ikke passede hende.

”Det fungerede simpelthen ikke. Det bekymrede mig, om jeg kunne holde til det på den lange bane. Det var ærgerligt at tænke på pension af den grund.”

Hun fandt et job i Banedanmark, som hun gerne ville søge, og ringede derfor til den ansvarlige chef.

”Jeg ville bare sige til hende, at jeg var fyldt 60. For at høre, om jeg passede ind i den alderssammensætning, der var i teamet.”

Chefen opfordrede Anja Svane Breum til at søge jobbet, som hun endte med at blive ansat i. Bagefter har chefen fortalt, at hun var glad for at ansætte én med erfaring i et team med flere nyuddannede.

Får ting til at ske

Det er ikke nyt for Anja Svane Breum at skifte job. Faktisk er Banedanmark den 11. arbejdsplads, hun er på, siden hun blev jurist i 1997. Alene efter hendes 50-års-fødselsdag har hun skiftet arbejde seks gange. Det har ofte været drevet af oplevelser med en ledelse, hun ikke var enig med, eller en lyst til at prøve noget nyt. Hun har bl.a. både været chef og menig medarbejder, arbejdet i kommuner, hos Red Barnet og BUPL og som underviser.

”Jeg har grebet de muligheder, der var undervejs i min karriere. Og hvis der har været noget, som jeg ikke syntes var det rigtige, har jeg søgt videre.”

Det har givet hende glæde og mening i arbejdslivet. Til jobsamtaler har hun været ærlig og lagt de mange skift og forklaringer frem på bordet. Hun har ikke oplevet, at det har været et problem for potentielle arbejdsgivere.

”Jeg er ikke den, der sidder i årevis og er utilfreds med mit job. Jeg søger derhen, hvor jeg skal være. Du kan også komme med den negative version: ’Hun passer ingen steder.’ Men det er ikke sådan, jeg føler, det har været.”

Hun har stor respekt for andre djøfere, "der kan sidde i 14 år og behandle den samme slags sager", men sådan er hun ikke selv. Det kan være en ulempe som jurist, for det gør, at hun aldrig "bliver den skarpeste juridiske kniv i skuffen". Til gengæld har hun fået mange kompetencer gennem sine forskellige job og ser sig selv som en specialist, som får ting til at ske.

ANNONCE

Også hårdt at skifte

Det er først de seneste par år, at hun er faldet til ro i, at hun aldrig bliver lige så specialiseret som mange af kollegerne. Hun understreger også, at det kan være hårdt at skifte meget. Både i forhold til at få afslag eller slet ikke høre noget fra dem, man søger hos, og hele den usikkerhed, det skaber om fremtiden.

”Det hårde er, når man begynder at tænke på, at man gerne vil skifte, og så indtil det sker. Usikkerheden er hård i den periode.”

Anja Svane Breum ved godt, at hendes opskrift på karriere ikke passer til alle. Og slet ikke, når man nærmer sig pensionen.

”Der er mange, der ikke føler, at de kan, eller måske faktisk ikke kan.”

Men for hende selv har det været det rigtige. Efter hun skiftede til Banedanmark, tænker hun ikke i pensionsbaner længere. Om nogle år kan hun dog godt finde på at gå ned i tid, så hun kan være mere sammen med børnebørnene og veninderne.

”Det vil være for at få mere tid til det, der også er sjovt. Men hvis det er godt at være her i Banedanmark, så er jeg da her også om syv år.” 

Kommentarer

Vær den første til at skrive en kommentar
Din mail-adresse vil ikke blive vist offentligt
Dette spørgsmål forhindrer spam i kommentarsporet