Loading component...

Gode ledere sørger ikke blot for at udnytte medarbejdernes potentiale, men udvider det også. En ny bog kortlægger, hvordan de lykkes med det – og hvorfor det mislykkes for andre ledere, selv om de har ædle intentioner.

Hvorfor bliver man altid lidt irriteret, når folk siger, at de vil 'give 110%'? Det oplagte svar er selvfølgelig: Fordi det ikke kan lade sig gøre.

Men når man så hører udsagnene i det omfattende interviewmateriale, som bogen 'Multipliers' bygger på, begynder man alligevel at genoverveje. Måske er der noget om snakken.

Ledelseskonsulenterne Liz Wiseman og Greg McKeown har talt med hundredevis af interviewpersoner fra store virksomheder i hele verden. Og de fortæller igen og igen, at de har arbejdet for chefer, som fik dem til at yde mere end 100%.

I overført betydning, selvfølgelig. Pointen er, at der findes chefer, som får os til at opdage sider af os selv, vi ikke anede, at vi havde. Som ikke alene udnytter vores potentiale, men også udvider det.

Loading component...

Loading component...

Loading component...

Loading component...

ANNONCE

Loading component...

Loading component...

Loading component...