Ikke i aften
18.11.2021
af
Tine Santesson
Foto: Antonio Díaz/Shutterstock
Mange oplever et dyk i kærlighedslivet, når de får en ledertitel. Det gælder både i soveværelset og for parforholdet som sådan.
Det kan godt være, at lønnen og ansvaret stiger, når du bliver chef. Til gengæld er der en stor sandsynlighed for, at det går ned ad bakke med dit kærlighedsliv. Det viser en svensk undersøgelse, som chef.se har gennemført.
865 ledere har svaret på undersøgelsen.
Næsten fire ud af ti er blevet skilt eller separeret, efter at de blev chef. Arbejdet er en af de væsentligste årsager, mener de selv.
34% af lederne i undersøgelsen svarer, at de har fået en dårligere relation til deres partner, og lidt flere oplever, at de har fået et dårligere sexliv. Træthed, stress og lange arbejdsdage får skylden.
Christian Graugaard, læge og professor ved Sexologisk Forskningscenter på Aalborg Universitet, er ret sikker på, at billedet ville være det samme, hvis man gennemførte en lignende undersøgelse blandt danske chefer.
Han peger på, at han og en gruppe forskerkolleger fandt præcis den samme tendens i den store befolkningsundersøgelse Projekt SEXUS.
”Her har vi ganske vist ikke spurgt direkte til arbejdslivet. Men vi kan se, at hvis man oplever psykiske problemer som fx stress, så falder éns seksuelle lyst. Og risikoen for et dårligt eller ikke-eksisterende sexliv stiger betydeligt.”
Tingene hænger selvfølgelig sammen, siger Christian Graugaard.
”Det er et spændende studie, der peger på noget vigtigt, som vi ofte glemmer. Nemlig, at parforhold og sexliv er en integreret del af vores samlede tilværelse. Det betyder, at vores intime relationer tager farve af vores arbejdsliv.”
Derfor vil et stort pres på jobbet smitte af på hjemmefronten, siger han.
”Hvis vi gennem længere tid er ophængte, stressede eller frustrerede, slider det på vores overskud til sex og sanselighed.”
Anne-Katrine Hansen, autoriseret psykolog og klinisk sexolog, kan også sagtens genkende billedet fra den svenske undersøgelse. Hun har klinik i Aarhus og møder ofte chefer blandt sine klienter.
”Jeg har også nogle gange djøfere i lederstillinger i behandling. Det kan være, at de kommer pga. stress eller en eller anden ledelsesmæssig udfordring, men der står jo både sexolog og psykolog på min dør, så vi taler også om seksuelle problemer.”
Man kan selvfølgelig spørge sig selv, om det starter med hønen eller ægget, når sexlivet begynder at skrante, siger Anne-Katrine Hansen.
”Hvis man har det svært i parforholdet, kan det være, at man drukner sig i arbejdet som en flugt. Men det kan også være, at man simpelthen ikke har tid til at pleje parforholdet, fordi arbejdslivet kræver for meget.”
Hun er dog ikke i tvivl om, at årsagen ofte kan ligge i arbejdet.
”Jeg ser det som en samfundstendens. Vi løber stærkere og stærkere i hamsterhjulet. Det ser jeg hos mange. Og så er sexlivet noget af det første, der ryger i svinget. Det kan synes som det ’nemmeste’ at skære fra, når overskuddet ikke er der,” siger Anne-Katrine Hansen.
Det samme ser hun, når hun har klienter i parterapi.
”Jeg har også par i høje stillinger, der samtidig har mindre børn. De siger, at når endelig de når til sengetid, er det lettere at lægge sig på puden og sove. De har simpelthen ikke overskud – heller ikke til en ordentlig kommunikation. Det betyder så også, at de ikke får talt om seksualiteten – om længsel og afsavn.”
Men ligesom så meget andet kræver parforholdet omhu for at trives, understreger Anne-Katrine Hansen.
”Det er, som om vi tænker, at det med parforholdet bare kommer af sig selv. Til gengæld ved vi godt, at hvis vi ønsker en veltrænet krop, bliver vi nødt til at gå i fitness, og hvis vi gerne vil gøre karriere, skal vi yde en ekstra indsats på jobbet.”
Der kan dog ligge rigtig meget værdi i også at tage hånd om sit parforhold, siger Anne-Katrine Hansen.
”Hvis man som djøfer har en lederstilling, er det typisk noget, der kræver meget af én. Omvendt kan der også være meget energi at hente i et velfungerende parforhold og sexliv. Derfor er det vigtigt også at huske at pleje og prioritere det.”
Ledige stillinger
DJØF ARRANGEMENTER OG KURSER