Loading component...

Mange frygtede, at dimittenderne fra 2020 ville blive hårdt ramt af ledighed pga. corona. Men på djøf-området er nyuddannedes ledighed tværtimod den laveste i over 10 år.

Sidste sommer var der en udbredt bekymring i Djøf for de kandidater, der dimitterede midt i en corona-tid. Kunne de overhovedet få job i en tid fyldt med usikkerhed? Konsulenterne i Djøfs rådgivning forberedte sig på, at de skulle hjælpe flere ledige end længe.

De første par måneder gik det da også trægt for dem, der blev kandidater fra et djøf-studie i juni 2020. Tre måneder senere var knap fire ud af ti stadig ledige. Men så tog det fart, og nu er langt de fleste i job.

I juli 2021 var 8,9% af 2020-kandidaterne på djøf-området arbejdsløse. Det er det laveste ledighedstal for et kuld dimittender i mere end 10 år.

For årgang 2019 gjaldt det 13,2%, og årgang 2011 toppede med 22,2 %, som var ledige 11 måneder efter dimissionen. Det viser de seneste ledighedstal fra Akademikerne.

Loading component...

Loading component...

Loading component...

ANNONCE

Loading component...

Loading component...

Loading component...