Loading component...

Er du statsansat djøfer? Så går du ned i løn fra og med februar-lønsedlen. Men ikke 0,25 %, som det blev meldt ud i januar. Nu ligger der en ny beregning. Se hvad den giver i lønnedgang i kroner.

Som statsansat er du gået ned i løn, når du sidst på måneden får din februar-lønseddel. Det skyldes, at corona-krisen har fået de private lønstigninger til at gå i stå, og det trækker de offentligt ansattes aftalte lønstigninger med ned gennem den såkaldte reguleringsordning.

Men lønnedgangen bliver mindre end varslet tidligere i januar, nemlig 0,09 % og ikke 0,25 % som først antaget.

Forklaringen er, at Danmarks Statistik har fundet en fejl i indberetningen i et af de eksterne lønsystemer, der leverer data til brug for beregningen af reguleringsordningen.

Så nu ligger der en ny beregning for, hvad du fremover går ned i løn om måneden. Se de nye tal for udvalgte djøf-grupper i staten her:

Loading component...

Loading component...

Loading component...

Loading component...

ANNONCE

Loading component...

Loading component...