Loading component...

Mens headhuntere og rekrutteringsfirmaer skal håndtere persondata varsomt, lægger jobsøgerne gladelig al information om sig selv ud på LinkedIn. Alligevel kan headhunterne bidrage med noget ekstra, mener partner og direktør Steen Gravers fra Mercuri Urval.

Loading component...

Om headhunterbranchen

Der er hundredvis af headhunterfirmaer i Danmark. Lige fra de største meget internationale firmaer til en masse små køkkenbordsfirmaer, som ofte er startet af en tidligere chef, som er in-between-jobs og har brug for noget at rive i.

Mange af firmaerne har digitale jobbaser på deres hjemmeside, hvor interesserede kan oprette en profil. Disse baser har dog fået mindre betydning, efterhånden som LinkedIn er blevet populært og dækker nogle af de samme behov. 

Loading component...

Loading component...

Loading component...

ANNONCE

Loading component...

Loading component...