Loading component...

Sidste år skrev Jeppe Juul Petersen dagbog i Djøfbladet om, da hans styrelse flyttede til Sønderjylland. Han fik et nyt, godt job i en anden styrelse. Nu skal den også flyttes ud.

Da Jeppe Juul Petersens gamle arbejdsplads skulle flyttes til Als, var han med til at lukke og slukke i København og overdrage til de nye i Sønderjylland, mens hans gamle kolleger én for én fik nyt job, holdt farvelreceptioner og forsvandt. Det var en tid med kollektiv nedslidning. De, der blev tilbage, var sendt ud i kulden, men blev bedt om at løbe hurtigere, for sagerne skulle klares, og de nye læres op. Det skrev han en personlig beretning om, som Djøfbladet bragte i august sidste år.

Han skrev den, da han havde fået et nyt, godt job i Miljøstyrelsen. Her har han været i syv måneder. Nu flytter styrelsen til Odense.

Loading component...

Loading component...

Loading component...

ANNONCE

Loading component...

Loading component...