Djøf mener

30.11.2011

af

Samfundet taber, når nyuddannede går ledige.

Beskæftigelse er en mærkesag for Djøf. Derfor gør vi alt hvad vi kan for at inspirere politikerne til at føre en mere virksom beskæftigelsespolitik. Det er der hårdt brug for.

Sidste år dokumenterede vi i en undersøgelse, at en universitetsuddannelse giver et stort afkast for samfundet ved siden af lønnen for den enkelte. For hver privatansat djøfer opnår virksomhederne en værditilvækst, der i gennemsnit er 400.000 kr. højere end djøferens egen løn. Disse gevinster går vi glip af, når en djøfer går ledig.

Djøf har nu sammen med AE-rådet undersøgt, om ledighed på mindst seks måneder umiddelbart efter afslutningen af en videregående uddannelse også har langtidsvirkninger senere arbejdslivet. Analysens svar er langt mere alvorlige, end vi troede. Der er store tab på både fremtidige beskæftigelseschancer og lønniveau.

Det er alvorligt for dem, der rammes af ledighed. Men det giver også et tab for de offentlige kasser i form af mistede skatteindtægter og af øgede udgifter til dagpenge. Alene den forøgede ledighed hos ”kriseårgangene”, der har færdiggjort deres uddannelse i årene 2009-11, betyder et tab for den offentlige økonomi på over 2,3 mia. kr. over syv år.

For hver længevarende dimittendledig akademiker løber statskassens tab op på over 300.000 kr. over de næste syv år. Det skal ses i forhold til, at det nu – selv under krisen – med en virksomhedsopsøgende indsats er muligt at matche små og mellemstore virksomheder med en ledig akademiker for ca. 10.000 kr. Desværre har der længe ikke været afsat tilstrækkelige midler til den nødvendige jobskabende indsats.

Derfor har Djøf op til finanslovsforhandlingerne sat trumf på at skaffe flere midler til en ambitiøs indsats mod akademikerledigheden. Det er uansvarligt at vente. Vi har sigtet efter en ekstra indsats på 50 mio. kr. årligt. Tallet er inspireret af den ambitiøse indsats, som blev sat i værk i 2003-04 – sidst akademikerledigheden ramte.

Regeringen har i forhandlingerne om finansloven for 2012 lyttet og afsat nye midler i flere sammenhænge. Det er positivt. Men der er langt til et ambitiøst niveau i en krise, der er langt værre end for et lille tiår siden.

Djøf forventer, at den lydhørhed, der har været over for Djøfs ønsker og forslag, vil resultere i fortsat styrkelse af aktiviteter, der især skal rettes til at skabe match mellem små og mellemstore virksomheder. Dertil kommer den nødvendige økonomi i de effektive tilskud til beskæftigelse af ledige akademikere, så ordningerne ikke hele tiden løber tør. Det vil være ansvarlig politik – både for nutiden og for fremtiden.

ANNONCE

Kommentarer

Vær den første til at skrive en kommentar
Din mail-adresse vil ikke blive vist offentligt
Dette spørgsmål forhindrer spam i kommentarsporet