Unge ledere i det offentlige

29-01-2009
2 min.

Halvdelen af de offentlige ledere går på pension i de næste fem til otte år - op til ca. 19.000 personer. Men generationsskiftet kan vise sig at blive en gevinst, hvis udfordringen bliver tacklet klogt, skriver Ugebrevet Mandag Morgen i en artikel.

Udskiftningsopgaven er størst i den institutionstunge kommunale verden, hvor antallet af ledere, der skal udskiftes er forholdsmæssigt set meget, meget større end i staten. Det er desuden langt sværere at rekruttere ledere i de fagprofessionelle miljøer på institutionsniveau end i de administrative miljøer.

Det efterlader hele kommunalsektoren med en kæmpeopgave, som ikke kan løses efter den traditionelle 'forfremmelse af bedste sagsbehandler, lærer eller pædagog' metode, lyder det fra formanden for Væksthus for Ledelse, Søren Thorup, og fra kommunaldirektør i Halsnæs, Michael Graatang.

De DJØF-dominerede ministerier har en yngre aldersprofil end kommunerne på lederposterne. Men det er ikke i sig selv en garanti mod fremtidig ledermangel, siger formanden for de offentlige chefer til DJØF til Mandag Morgen.

Ganske vist sker udskiftningen på lederposterne mere gradvist, men fastholdelse vil være en udfordring.

"Når vi spørger de unge chefer, hvor de ser sig selv om ti år, så er det skræmmende få, der svarer det offentlige. Og det er jo et kæmpe problem, hvis dem, der er her nu, ikke har tænkt sig at blive," siger Per Hansen.

Derfor handler det om, understreger han i Mandag Morgen, at gøre det offentlige lederjob mere attraktivt ved at afbureaukratisere og skabe mere plads til nytænkning.

Aldersfordeling på statens chefer fordelt på ministerområde, pct.

Karriereministerierne med en høj andel af djøfere har en lavere aldersprofil end de fagtunge specialistministerier. Men det er hårdt arbejde at fastholde de unge, ambitiøse generalistchefer i den offentlige.

MinisterområdeUnder 4040-4445-4950-5455-5960 og derover
Undervisning51111252226
Velfærd101514202714
Videnskab, teknologi og udvikling101615152222
Kultur61222211920
Fødevarer, landbrug og fiskeri02119212118
Skat101122182217
Beskæftigelse71918182414
Sundhed og forebyggelse72117182116
Trafik19231691914
Økonomi og erhverv281811141217
Forsvar131534141212
Miljø12162625147
Finans422814079
Justits25232712130
Flygtninge, indvandrere og integration16312320100

Note. Kun stillinger i lønramme 37 og op efter med betegnelsen chef eller direktør er medtaget. Ministerområdet dækker både departementer, styrelser og institutioner. Grupper under 3 fremgår ikke. Udenrigsministeriet og Klimaministeriet er taget ud af tabellen på grund af for få observationer. N = 1445.

Kilde: Finansministeriets forhandlingsdatabase, 3. kvt. 2008 og Personalestyrelsen. Gengivet fra Mandag Morgen.

Kommentarer


Din mail-adresse vil ikke blive vist offentligt
Dette spørgsmål forhindrer spam i kommentarfeltet. Spam-robotter kan nemlig ikke regne, så de kan stoppes med let matematik.