Vil have flere kvindelige topledere

7.9.2007

af

I dag er kun fire ud af 35 forvaltningschefer og direktører i Århus Kommune kvinder, og de sidste seks gange kommunen har haft en ledig stilling på øverste ledelsesniveau, har der kun været få kvinder i ansøgerbunken.

Derfor vil kommunens Ligestillingsudvalg i efteråret nu søsætte initiativer, som skal sikre, at mindst hver anden ledige topstilling fremover besættes af kvinder.

I en ny rapport 'Køn og ledelse', som Rambøll Management har udarbejdet for kommunen, peges der på, at dens egne signaler i blandt andet stillingsopslagene om dét at være topleder kan medvirke til, at kvinder afholder sig fra at søge.

Initiativerne vil omfatte kønsmainstreaming af jobprofil og stillingsopslag for forvaltningschef- og direktørstillinger, fokus på lederudvikling for begge køn, mentorordninger, anonymisering af ansøgere samt krav til eksterne konsulentfirmaer om at sikre, at der er kandidater af begge køn.

ANNONCE

Kommentarer