Stadig færre ledige

15.1.2007

af

Ledigheden stadig faldende for djøfere.

Stort set alle jurister og økonomer, der har været kandidater i fem til ni år kan glæde sig over, at de har et arbejde at stå op til hver morgen. Deres ledighedsprocent ligger nemlig på henholdsvis 0,9 procent og 0,6 procent i august måned 2007.

Og for alle kandidatårgange ser det nu også temmelig lyst ud. Her er den gennemsnitlige ledighedsprocent for økonomer på 1,7 procent, 2,1 procent for juristerne og 4,1 procent for dem med en forvaltningsuddannelse. Samlet set er 2,9 procent af djøferne ledige

Den største ledighedsprocent findes stadig blandt de djøfere, der har fået deres kandidatgrad for under et år siden.

Jurister og økonomer på Sjælland og hovedstaden har den laveste ledighedsprocent, mens den laveste ledighedsprocent blandt de forvaltningsuddannede findes i midt- og Sydjylland.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ledige stillinger

ANNONCE

Kommentarer

Vær den første til at skrive en kommentar
Din mail-adresse vil ikke blive vist offentligt
Dette spørgsmål forhindrer spam i kommentarsporet